KKK

Korduma kippuvad küsimused
 

⍒  MIS ON LEMMIKLOOMAREGISTER LLR?

Lemmikloomaregister LLR on suurim üle-eestiline lemmikloomade register, mis on kasutuses enamustes Eesti omavalitsustes. Loomaomanikud saavad LLRi e-teeninduse kaudu vaada oma lemmikloomade andmeid ning enda uued loomad ise registrisse kanda.

 

⍒  KUIDAS MA ENDA LOOMADE ANDMEID NÄEN?

Logige sisse oma ID-kaardiga e-teenindusse
Peale sisselogimist näete ekraanil enda loomade andmeid. Vajutades looma nimele, avanevad veelgi täpsemad andmed.
Kui Te ei näe oma kiibistatud looma andmeid, siis järelikult pole Teie loom registrisse kantud. Sageli juhtub, et loom on küll kiibistatud, kuid kiibi andmed pole registrisse kantud. Looma saate registrisse kanda, kui vajutate allpool olevale sinisele „Registreerin uue kiibitud looma“ nupule.

 

⍒  KUIDAS MA OMA LOOMA REGISTREERIDA SAAN?
 
NB! Portaal on mõeldud ainult loomaomanikele enda loomade registreerimiseks!

1. Logige sisse oma ID-kaardiga e-teenindusse

2. (Kui Teie nimel on juba mõni lemmikloom, kuvatakse Teie ning Teie lemmiklooma andmed).

3. Uue lemmiklooma registreerimiseks palun vajutage sinisele „Registreerin uue kiibitud looma“ nupule.

4. Avaneb kohustuslik kiibi numbri kontroll, kus kontrollitakse, et ega sellise kiibiga looma pole juba varem registrisse kantud. Palun sisestage lahtrisse oma looma kiibi number (see on 15-kohaline numbrikombinatsioon) ning vajutage nupule „Kontrollin kiibi numbrit registrist“.

5. Avaneb looma registreerimisvorm: täitke ankeet ning salvestage andmed. Enne salvestamist veenduge, et kõik andmed said ikka korrektselt kirja :)

6. Kui loom on registrisse kantud, näete ta andmeid koheselt „Loomade nimekirjas“

 

⍒  MINU LOOM ON EELMISE OMANIKU NIMEL / MINU LOOMAL ON UUS OMANIK - KUIDAS MA ANDMEID MUUTA SAAN?
 
Andmeid saavad muuta registriga liitunud omavalitsused, registrit kasutavad veterinaarid või varjupaigad - palun pöördu nende poole.
Omaniku vahetamiseks on kindlasti tarvis: looma kiibinumbrit, uue omaniku isikukoodi ja telefoni, tõendit looma omanduse kohta.

⍒  MINU VÕI MU LOOMA ANDMED ON VALED, KUIDAS MA NEID MUUTA SAAN?
 
Loomaomanik saab muuta oma telefoni, e-posti ning looma andmete alt ka looma asukoha aadressi.
Ülejäänud andmeid saavad muuta registriga liitunud linna- ja vallavalitsused, registrit kasutavad veterinaarid või varjupaigad või MTÜd - palun pöörduge sinna.

⍒  MA EI SAA LLRi E-TEENINDUSSE SISSELOGIDA OMA ID-KAARDIGA:
 
Kui Te ei saa e-teenindusse sisselogida oma ID-kaardiga, on 99,9% ajast küsimus kas konkreetse arvuti, veebilehitseja või tulemüüri seadistustes.

Mõned asjad, mida kontrollida:

- Veenduge esmalt, et kasutate viimast ID-kaardi tarkvara versiooni, vajadusel uuendage ID-kaardi tarkvara www.id.ee lehelt.
- Veenduge, et logite aadressile www.llr.ee/e-teenindus  
- Tühjendage veebilehitseja (browseri) vahemälu ja proovige peale seda uuesti.
- Veenduge, et antud veebilehitsejaga (browseriga) on võimalik kasutada ID-kaarti korrektselt. Vajadusel proovige sisselogida mõne teise veebilehitsejaga.
- Kontrollige, kas mõnele teisele lehele (nt oma internetipanka, riigiportaali) saate oma ID-kaardiga sisselogida.
- Kontrollige, kas Teie ID-kaardi sertifikaadid on kehtivad.
- Arvuti tulemüür blokeerib veebilehte/IP aadressi; tihti ei luba ka arvutisse installitud antiviiruse süsteemid mujale automaatselt ID-kaardiga sisselogimist ja nt internetipank vm on erandina lisatud lubatud veebilehtede nimekirja.
(vt ka ID-kaardi Abikeskus: http://www.id.ee/index.php?id=37400)
- Proovige, kas mõne teise arvutiga saate sisselogida
- Veel levinumad vigasid, mis esinevad ID-kaardi tarkvaraga: https://www.id.ee/index.php?id=34137

Kui Teil endiselt ei õnnestu ID-kaarti elektroonselt kasutada, siis loomade andmeid saavad lisaks muuta ning lisada registriga liitunud linna- ja vallavalitsused (lisaks veel ka registrit kasutavad veterinaarid ja varjupaigad ja ühingud) – saate pöörduda ka nende poole.

Tallinna elanikud saavad looma LLRi registrisse kanda lisaks ka läbi Tallinna e-teeninduse portaali: https://taotlen.tallinn.ee/


⍒  MIKS EI SAA SISSELOGIDA MOBIIL-ID VÕI SMART-IDga?
 
Mõlemad teenused on tasulised teenusepakkujatele. Registri eest ainsana tasuvad omavalitsused ei ole kahjuks huvitatud kulude suurenemisest, kui on olemas alternatiivne tasuta lahendus ID-kaardiga sisselogimise näol.
Kui Teil tõesti pole võimalik ID-kaardiga sisselogida, siis andmeid saavad muuta/lisada ka registriga liitunud linna-ja vallavalitsused, registrit kasutavad veterinaarid või varjupaigad - palun pöörduge nende poole.

Tallinna elanikud saavad looma LLRi registrisse kanda lisaks ka läbi Tallinna e-teeninduse portaali, sinna oleme arendanud ka mobiil-IDga sisselogimise variandi: https://taotlen.tallinn.ee/


⍒  LOOMA REGISTREERIMISEL EI OLE "LOOMA AADRESSI" RIDA.
 
"Looma aadressi" rea näol on tegemist Maa-ameti In-ADSi komponendiga, mis vajab töötamiseks uuemaid veebilehitseja versioone ning ei tööta väga vanade, uuendamata versioonidega. Uuendage oma veebilehitsejat ja proovige uuesti.

⍒  MUL EI OLE ID-KAARTI, KUIDAS SAAN ANDMEID VAADATA VÕI OMA LOOMA REGISTREERIDA?
 
Andmete vaatamiseks ja oma loomade registreerimiseks on vaja ID-kaarti. Andmeid vaadata ja loomi lisada saavad ka registriga liitunud linna-ja vallavalitsused, registrit kasutavad veterinaarid või varjupaigad või MTÜd.

Tallinna elanikud saavad looma LLRi registrisse kanda lisaks ka läbi Tallinna e-teeninduse portaali, sinna oleme arendanud ka mobiil-IDga sisselogimise variandi: https://taotlen.tallinn.ee/

⍒  MINU LEMMIKLOOMAL EI OLE KIIPI
 
Registrisse saab kanda vaid kiibistatud lemmikloomi. Soovitame loom kindlasti kiibistada ja registrisse kanda – hetkel on see kõige parem viis tagada, et lemmik jõuab kadumisel koju tagasi.
Kui loom satub varjupaika, siis kõige esimese asjana kontrollib varjupaiga töötaja, kas loomal on kiip olemas. Kui kiip leitakse, sisestab varjupaiga töötaja looma kiibi numbri registri otsingusse ning seejärel kuvatakse talle kohe omaniku kontakte, kellega ühendust võtta.
Kui loom on kiibistatud, aga kiibi number pole registrisse kantud, ei ole kahjuks võimalik looma omanikku kuidagi tuvastada.
Ainult looma kiibistades ja ka registrisse kandes saab kindel olla, et loom kadumisel ka turvaliselt koju jõuab. Enamustes omavalitsustes on looma kiibistamine ja LLRi registreeriminekohustuslik.

⍒  OLEN VETERINAAR / VARJUPAIK / HULKUVATE LOOMADEGA TEGELEV MTÜ; KUIDAS SAAKSIN LOOMI REGISTRISSE KANDA?
 
Veterinaaridele, varjupaigad jms ühingud saavad taotleda registri kasutajakontot. Loe selle kohta lähemalt SIIT
Registri kasutamine, loomade lisamine on nimetatud osapooltele tasuta.

⍒  MINU OMAVALITSUS POLE LIITUNUD REGISTRIGA
 
Kohalikud omavalitsused saavad rohkem infot Lemmikloomaregister LLRi ja registriga liitumise kohta lugeda SIIT
Küsi palun lisainfot enda linna- või vallavalitsuse käest, kas nad on registriga liitunud.

 

Andmeid saavad muuta ja lisada registriga liitunud linna- ja vallavalitsused, registrit kasutavad veterinaarid või varjupaigad või MTÜd!